Miniony weekend to była najlepsza okazja by odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze odbywał się Warszawski Festiwal Kulinarny, po drugie była piękna pogoda, chyba po raz ostatni w tym miesiącu, a Ogród Botaniczny jest otwarty tylko do października. Wobec powyższego, wybrałam się na ten event.

Podczas Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego, który trwał od piątku 8 września do niedzieli 10 września, można było dobrze zjeść (Pastrami Deli, Falafel Bejrut, a na deser MOD donuts oraz lody Melody) wypić (Endorwina, Browar Trzech Kumpli lub woda Grohe Blue), a co więcej, spotkać znanych szefów kuchni. Głównym z organizatorów był Grzegorz Łapanowski, szef Food Lab Studio i współtwórca Fundacji Szkoła na Widelcu. Obecni byli jeszcze Andrzej Andrzejczak, Marcin Koch, Tomasz Mackowiak, Joanna Jakubiuk, Wit Szychowski czy Martin Gimenez Castro. Autorzy książek o zdrowym żywieniu m.in. Karolina i Maciej Szaciłło. Można było kupić sobie do domu zestaw ziół od Baziółki, miód z Pszczelarium czy pakiet przypraw od Pani Jolanty Semeniuk. Po krótce, festiwal miał na celu szerzenie wiedzy i świadomości na temat dobrego, zdrowego jedzenia, ekologicznego rolnictwa i food designu.

Głodni wiedzy

Wszyscy mogli skorzystać z darmowych wykładów, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów. Plan był napięty, więc skorzystałam tylko z możliwości poznania smaku kwiatów jadalnych, szczegółowo przedstawionych przez doktor Joannę Gałązkę, znaną jako Offgrodniczka, która przez 9 lat studiowała ogrodnictwo i jak sama powiedziała „doktoryzowała się z ogórka”. Teraz wiem, że kwiaty często mają więcej wartości odżywczych niż warzywa i owoce, pod warunkiem że dobierze się odpowiednie gatunki hodowane bez środków do ochrony roślin, z płatków maku można zrobić niezłą nalewkę, z bergamotki lemoniadę lub herbatę, begonia ma kwaśny, cytrusowy posmak, a płatki tulipanów smakują jak ogórki oraz że pod żadnym pozorem nie można jeść kwiatów konwalii oraz strzec się szczwołu pospolitego, inaczej zwanego szalejem, który wyglądem, dla niedoświadczonych, może przypominać dziką marchew.

Moim zdaniem Warszawski Festiwal Kulinarny to zacna inicjatywa. Należy popierać budowanie świadomości tego co jemy i szerzenie chęci poszukiwania nowych, zdrowych i rodzimych smaków. Organizatorom dziękuję i czekam na kolejną edycję!

[Gdzie] – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Aleje Ujazdowskie 4
[Kiedy] – 08-10.09.2017, godz. 10:00 – 1:00
[Za ile] – Normalny 10 PLN / 2-dniowy 16 PLN