Czasy są jakie są. Knajpy się pozamykały i tylko niewidzialni kurierzy dowożą wygłodzonym obiady w trybie bezkontaktowym. Teatry, muzea, galeria i kina nieczynne (za to Torrenty z pewnością mają się świetnie). Premiery filmów poprzesuwane na dalsze terminy. Koncerty i festiwale odwołane. Na siłowniach i basenach głucha cisza i tylko wszyscy martwią się, że po zeżarciu kwarantannowych zapasów jedzenia zamienią się w kulki tłuszczu. Kto może, siedzi w domu i pracuje zdalnie. Tylko co robić kiedy firmowy laptop już zamknięty? 

Zamiast szlajać się po mieście, możecie albo po raz dwudziesty siódmy układać te same puzzle albo nadrabiać seriale zapisane na waszej Netflixowej liście “do obejrzenia” od miesięcy albo cisnąć w Counter Strike’a. Jeśli jednak żadna z powyższych propozycji wam nie odpowiada, mamy dla was, skompletowany w kolaboracji z drugim znudzonym życiem Karłem, zestaw domowych aktywności, na które napatoczyłyśmy się w sieci. Uwaga! Ten post zawiera suche memy.

 

Współautorką karło-kolaboro jest Karolina/Kaja/Karlito (ewidentnie ma zaburzenia tożsamości, bo nikt nie wie jak się nazywa!). Jej życiową pasją są pandy i rameny (nie oszukujmy się. Po prostu: jedzonki). Lubi też jeździć na rowerze i żeglować. W kuchni zaimponuje wam wysokoprocentowym wegetariańskim winotto. Koniecznie na bazie Karło Rossi. Jak nie wiadomo gdzie jest, to pewnie na szybkich zagranicznych wakacjach albo w okolicach lodówki.

 

 

1. Zasoby filmowe/ serialowe

MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY przygotowało listę dokumentów z poprzednich edycji festiwalu, które teraz możecie obejrzeć w serwisie VOD.pl bez wychodzenia z domu. Ja dzisiaj odpalam “Przeżyć: metoda Houellebecqa”, na które nie udało mi się trafić w kinie. Więcej propozycji dokumentów TUTAJ.

NADRABIANIE OSCARÓW Kto jeszcze nie widział, od dzisiaj ma szansę obejrzeć “Boże Ciało”, polskiego kandydata do Oscarów. Za 12,90 PLN obejrzycie na VOD.pl. Zresztą grasuje tam też zwycięzca w wielu kategoriach, koreański “Parasite”. Sporo Oscarowych kandydatów dostępnych jest też na Netflixie (m.in. dwie animacje – “Zgubiłam swoje ciało” i “Klaus”).

KINO EPIDEMII Chcecie zostać w temacie? Zwierz Popkulturalny przeanalizowała reprezentacje epidemii w popularnych filmach. Sprawdźcie czy któregoś jeszcze nie widzieliście. Kto wie, może teraz spojrzycie na postapokaliptyczne zmagania bohaterów zupełnie innym okiem. Jej posta przeczytacie TUTAJ.

 

 

2. Trochę sztuki

WYCIECZKA DO MUZEUM Wiedzieliście, że sporo muzeów ma opcję zwiedzania online? Nie? Ja też nie. Dopóki nie przeczytałam o tym 87 razy w ciągu ostatnich 3 dni. Na tej stronie znajdziecie listę 12 muzeów z całego świata, które możecie odwiedzić bez wychodzenia z domu. Ja już kilka obczaiłam. Póki co najlepiej oceniam Guggenheim w Nowym Jorku i Musée d’Orsay w Paryżu. To drugie jest o tyle fajnie zrobione, że oprócz oglądania eksponatów możecie też poczytać o historii samego muzeum.

POLSKA HISTORIA I SZTUKA Tu z kolei lista kilkudziesięciu polskich muzeów i zabytków, po których możecie odbyć wirtualny spacer.

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO też nie pozostaje bezczynne. Na ich Facebookowym profilu znajdziecie wirtualne oprowadzanie po muzeum. A od dziś codziennie będą się tam też odbywać lekcje historii dla różnych grup wiekowych. Rano dla młodszych, po południu dla starszych miłośników historii. Ja czekam na wykłady o Warszawie Tyrmanda! Sprawdzajcie regularnie ich profil, by być na bieżąco!

SZTUKA WSPÓŁCZESNA Wirtualnie odwiedzić możecie też Centrum Sztuki Mediów WRO ART CENTER. Na ich stronie codziennie o 10 rano pojawiać się będzie jedno wideo w ramach tematycznych pokazów internetowych. Pierwsze wjechało dzisiaj, więc czym prędzej nadrabiajcie. Temat? Przewrotny, bo w pierwszym tygodniu publikowane będą prace w ramach cyklu “Zalecamy spacer!”.

NA ZACHĘTĘ! Atrakcje dla starych i młodych oferuje też warszawska Zachęta w ramach 14 dniowego cyklu działań #ZachętaOnline. W stałych godzinach oprowadzań w Zachęcie (piątki o 17.00, niedziele o 12.15) odbywać będą się wirtualne oprowadzania na ich Facebookowym profilu. Z kolei siedzącym w domach dzieciom czas umilą warsztaty prowadzone za pośrednictwem Skype’a. Na razie zapisów było tak wiele, że skończyły się miejsca, ale już pracują nad zwiększeniem możliwości.

WIRTUALNA ALTERNATYWA DLA FOTOGRAFÓW. Pewnie wyświetlił wam się w feedzie jeden z wielu filmików prezentujących opustoszałe ulice miast podczas społecznej kwarantanny. Dla jednych to fotograficzne marzenie (wreszcie nikt nie włazi w kadr!), dla innych istna tragedia (robiący zdjęcia ludzi street photographers czy blogerzy podróżniczy mogą się już tylko zamknąć w Lightroomie i obrabiać stare zdjęcia). Ale dla spragnionych robienia zdjęć istnieje pewna nietypowa opcja – zdjęcia w grach! Ja trafiłam na to zjawisko zupełnie przypadkiem, oglądając na Twitchu stream niemieckiego fotografa, który po skończeniu gadki o aparatach zabrał się do cykania fotek w grze Legends of Zelda. Ale wiele różnych gier ma wbudowaną funkcję aparatu. Podobno hitem gamerów-fotografów jest GTA V (bo gra się z innymi ludźmi, więc zachowania bohaterów nie są programowane, a co za tym idzie trudniejsze do przewidzenia, jak w prawdziwym życiu). Organizowane są nawet wirtualne wyzwania, w których gracze walczą o miano łowcy najlepszych wirtualnych kadrów.

 

3. Do it Yourself!

NAUCZ SIĘ CZEGOŚ! Żeby nie marnować czasu na kanapie, warto zdobyć jakąś nową umiejętność, podszkolić się w czymś, co zawsze was interesowało, ale nigdy nie mieliście na to czasu. Załóżcie konto np. na Skillshare (pierwsze dwa miesiące za darmo) i nauczcie się montować filmy, robić na drutach, rysować czy obrabiać zdjęcia. Chcecie zrobić prawo jazdy? Też się da! Szkoły jazdy oferują zrobienie kursu teoretycznego online. Obyśmy tylko wrócili do normalności zanim przyjdzie do jeżdżenia. Bardziej indywidualnie możecie się z kolei nauczyć gry na instrumencie. Guitarway jest jedną z polskich szkół oferującą lekcje gry na gitarze online.

NAUCZ SIĘ CZEGOŚ… BARDZIEJ! Dla wyjątkowo ambitnych powstała też lista kursów online dostępnych w ramach uniwersytetów z całego świata. Chcesz się przebranżowić, ale nigdy nie masz czasu podszkolić się w nowej dziedzinie? To może być ten moment! Podobne propozycje ma inny znany i ceniony portal, czyli Coursera. Szczególnie polecamy kurs prowadzony przez Uniwersytet Yale o zmianach klimatycznych.

GŁODNI WIEDZY Najważniejszych informacji o świecie możesz szukać u Outriders. Wystarczy zapisać się do cotygodniowego newslettera, albo odpalić podcast. To nie są newsy z pierwszych stron gazet, plotki ani klikające się informacje. Znajdziecie tu wyselekcjonowane i nieszablonowe treści (z podanym źródłem do własnej weryfikacji! Alleluja, gińcie fake-newsy!), które wymagają nieco więcej uwagi, ale nadal podawane są w dostępnej formie. Z resztą, teraz mamy dużo czasu, nie musimy ograniczać się do czytania nagłówków.

ZRÓB SOBIE ŻURAWIA Dziennikarka modowa Harel na co dzień poleca polskie marki odzieżowe, ale dziś planuje na swoim Instagramie live stream, podczas którego wprowadzi was w tajniki japońskiej sztuki origami. Jeszcze nie ma szczegółów, ale śledźcie jej Stories, żeby nie przegapić wspólnego składania żurawi z papieru!

ZRÓB SOBIE JEDNOROŻCA Wszyscy kochają Janinę Daily – jeśli nie należysz do tego grona to nie możemy Ci pomóc! Dziś możemy wspólnie zanurzyć się w oceanie pluszu i brokatu, by stworzyć bibułowe jednorożce, które niechybnie uratują nas od napadów paniki i lęku. Jeśli potrzebujecie usłyszeć dobre słowo i trochę uciec od tej dziwnej rzeczywistości, zapraszamy na “Warsztat DIY: plusz, wsparcie, jednorożce z bibuły” na kanale Janiny dziś o 19:30.

 

4. Nie zgnij na kanapie, czyli rusz dupę

Jeśli nie chcesz zakończyć swojej przymusowej izolacji z wynikiem 10kg+ (z innymi problemami już nie możemy pomóc) i nie jesteś tak leniwa/leniwy jak my, opuść kanapę i dołącz do jednego z gazyliarda wydarzeń sportowych oferowanych przez joginów, trenerów fitness, biegaczy, celebrytów i ich zwierzęta.

JOGA PRZENOSI SIĘ DO INTERNETÓW! Oferta lekcji jogi dostępnych online jest tak duża, że serio nie wiem jaką macie wymówkę, że jeszcze z nich nie korzystacie. Kilka przykładów:

Nic wam się nie podoba? Na szczęście na posterunku pozostaje niekwestionowana królowa internetowej jogi, czyli jutuberka z kanału Yoga with Adriene. Znajdziecie u niej kilkaset wideo z propozycjami ćwiczeń na każdą okazję i różne potrzeby.

LEKCJE TAŃCA Co piąteczek trzęsiesz zadem w klubach, a teraz to nie wiesz jak żyć? Może wykorzystaj czas w domowej izolatce na zwiększenie repertuaru ruchów. Codziennie o 11.00 możesz się czegoś nauczyć na Facebookowym profilu Agnieszki Penczonek. Jutro… balet! Aha, dzieci też się tu wyszaleją! Każdego dnia o 12:30 odbywają się tu transmitowane na żywo taneczne animacje dla najmłodszych. Żeby wziąć udział trzeba dołączyć do grupy Taniec ponad ziemią.

ADIDAS RUNNERS WARSAW zawiesza wspólne treningi, ale na Facebookowym profilu grupy (jest otwarta dla wszystkich)znajdziecie streamy z ćwiczeniami online i plany treningów, które można realizować samodzielnie.

 

5. Co zrobić z małym kasztanem i nie zwariować

ZDALNE LEKCJE O edukację uwięzionych w domach dzieciaków trzeba zadbać! Jordania np. załatwia to za rodziców i uruchamia specjalne telewizyjne kanały z lekcjami dla uczniów wszystkich klas. U nas tak różowo nie jest, ale wszystkie niezbędne informacje o szkole w czasach korony oraz propozycje zdalnych lekcji znajdziecie TUTAJ. Anglojęzyczni mogą urozmaicić domową szkołę dzięki edukacyjnym grom dostępnym online. Listę 10 ciekawych edu-gier zebrano TUTAJ.

DWIE SIOSTRY ZAJMĄ SIĘ TWOIM DZIECKIEM! Na stronie wydawnictwa Dwie Siostry znajdziecie zakładkę z plikami do pobrania i wydrukowania, a tam… Bogactwo! Mnóstwo różnych zadań, zagadek, kreatywnych kolorowanek do uzupełniania. Nie wiem czy sama się nie skuszę 😉 W najbliższych dniach mają się pojawiać kolejne atrakcje w ramach akcji #zostańwdomu więc śledźcie Facebookowy profil wydawnictwa.

KINO FAMILIJNE Wyborcza podpowiada jakie filmy i seriale obejrzeć z dziećmi, żeby samemu nie umrzeć przy tym z nudów. Od razu info o tym, gdzie je legalnie znaleźć w sieci. Artykuł przeczytacie TUTAJ.

 

6. Alternatywne rozrywki

TURYSTYKA NA ODLEGŁOŚĆ Marzycie o wakacjach? Na razie zostaje wam tylko zwiedzanie w zaciszu własnego domu. Na tej stronie znajdziecie propozycje wirtualnych wycieczek po najdalszych zakątkach świata.  Zwolennikom turystyki depresyjnej polecam natomiast profil Sadtopographies na Instagramie. Znajdziecie tu smutne miejsca, o których istnieniu nie mieliście pojęcia. Hopeless Islands? Pointless Mountain? Miejscowość o uroczej nazwie Misery? One wszystkie istnieją naprawdę!

TROCHĘ ŚMIECHU Dla tych, co wolą śmiać się niż płakać ciekawą propozycją może być stand-up online, który odbędzie się w piątek o 20.00. Wystąpią Szumowski, Borkowski i Zalewski, a na to, o czym będą mówić będziecie mogli mieć wpływ dzięki opcji czatu z publicznością. Bilety płatne 5 PLN. Więcej info w evencie na Facebooku.

O śmiechu wszystko wiedzą też Make Life Harder – ich Instastories trzymają nas przy życiu. Zachęcamy do zaglądania na profile Resortu Komedii i Szkoły Impro, która dziś o 21:15 odpala Wirtualny Dżem Impro. Natomiast wszystkich tych, którym zerwało się kilka kabelków podczaszkowych, nieustająco zapraszamy do chłopaków z Muzycznych Chwil. Bo piosenka jest dobra na wszystko. A ta improwizowana, to jeszcze bardziej nawet. Tego nie da się odzobaczyć!

ZDALNA BURLESKA Dzisiaj o 20.00 możecie wziąć udział w wirtualnej pogadance o burlesce zorganizowanej przez właścicielki warszawskiego lokalu Madame Q (z jedną z nich, Betty Q, przeprowadziłam kiedyś wywiad, który przeczytacie TUTAJ). Udział w transmisji jest całkowicie darmowy. Więcej info w evencie na Facebooku. Chcecie więcej? Dziewczyny zaczynają rozbudowaną akcję online! Za symboliczną opłatą zostaniecie dodani do zamkniętej grupy, gdzie 5 razy w tygodniu pojawiać będą się warsztaty makijażu, robienia pasties, miksowania cocktaili czy dragu. Więcej szczegółów na profilu Betty Q.

PLANSZÓWKI… BEZ PLANSZY Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez weekendowych spotkań z ziomeczkami nad wielogodzinną partią w “Carcassone” czy “Osadników”. Nasi internetowi szpiedzy donieśli o istnieniu niezbadanego dotąd miejsca w siedzi, gdzie można zagrać w planszówki. Co tam Kurnik, zapraszamy Was do bardziej wyrafinowanej partyjki! Na Board Game Arena znajdziecie sporo popularnych pozycji i uratujecie tym samym swoje życie towarzyskie i relacje z nerdowymi znajomymi. Mają grę z PANDAMI <3

 

7. Muzyczka

KORONAWIRUS PARTY? Czemu nie. Ktoś na Spotify już stworzył odpowiednią plejlistę. Wśród muzycznych propozycji takie tematyczne hity jak “Toxic” Britney Spears, “Don’t stand so close to me” The Police, “You sound like you’re sick” The Ramones i mój osobisty faworyt – “It’s the end of the world as we know it” R.E.M.

Mamy też idealną playlistę dla wszystkich spanikowanych “Coronavirus beats to panic to”. Znajdziecie tam świeżutkie przeboje np.: “Wuhan Coronavirus” od nieznanych jeszcze artystów z Salmonella Sailors. Dla uspokojenia Coldplay zaśpiewa nam “Don’t panic”, a Michael Jackson będzie wzywał by “Heal the World”. Sprawdźcie to:

JAZZ MORNING Dla mojego ulubionego jazzowego klubu 12on14 internetowe streamy to żadna nowość, ich jam session można na Facebooku oglądać na żywo już od jakiegoś czasu. Teraz klub jest zamknięty, ale wciąż odbywać się w nim będą koncerty online w ramach cyklu Jazz Morning. Pierwszy tego typu stream był dzisiaj rano i nadal możecie go obejrzeć TUTAJ. Zapowiadane są kolejne wirtualne występy jazzowe.

A do muzyczki wirtualne piwko?

 

8. Wycziluj mózg

KOLOROWANKI Masz w domu drukarkę i kredki lub flamastry? Jesteś uratowany! 113 muzeów udostępnia swoje zbiory w formie darmowych kolorowanek do pobrania za darmo. Nie masz kredek? Bądź kreatywny! Zrób barwnik z buraka, wyciągnij z szuflady kurkumę, zblenduj szpinak. Nowo nabyta umiejętność robienia domowych barwników przyda ci się za miesiąc do malowania pisanek 😉 Kolorowanki znajdziesz TUTAJ.

CHWILA DLA DUSZY Pomóc może w tym na przykład transmisja na żywo z medytacji. Przebudzenie świadomości w czasach zarazy? Rozrywka dobra jak każda inna. Między innymi Nitya zaplanowała medytacje na żywo na kilka kolejnych dni. Odbywają się w formie streamów na Facebooku i Youtubie. Więcej info w evencie na Facebooku.

 

9. Pomóż komuś

Narastające poczucie zbliżającego się końca świata i przymusowa izolacja mają też swój pozytywny wymiar. Nie tylko powietrze na dworze jest lepszy – i nam jakoś łatwiej przychodzą ludzkie reakcje i wyrazy solidarności. W social mediach znajdziecie już setki grup i wydarzeń, do których możecie dołączyć, jeśli chcielibyście zrobić coś dobrego:

Dla sąsiadów: 

Dla dzielnych lekarzy, którzy nie mają lekko w tym czasie: 

Dla ludzkości:

 

 

10. Prokrastynacji słodki czas

Nie dajcie się zwieść – to nie są wakacje! Dla wszystkich nieprzyzwyczajonych do pracy zdalnej mamy bardzo przydatny poradnik. Znajdziecie tu mnóstwo fajnych narzędzi i instruktaż savoir vivre w on-line. Karzeł jest pierwszy dzień na home office a już została blogerką, więc kto wie jaka świetlana przyszłość czeka na was po przeczytaniu tego poradnika 😉

No i of kors, dbajcie o siebie i myjcie rączki! Włosi wiedzą jak robić to dobrze… Albo razem z Beatą!

 

I pamiętajcie, drogie dzieci, jeśli po tej całej apokalipsie chcecie jeszcze zjeść coś w swojej ukochanej knajpie, zamówcie coś na wynos w tych najbliższych dniach, bo kiedy kwarantanna się skończy tych miejsc może już nie być.

Stay safe i bawcie się dobrze kurwa w domu.